Nové antivirové řešení pro skupinu ČD

16.7.2018


V polovině roku 2018 končilo licenční období pro stávající antivirový program, který využívala skupina ČD již několikátým rokem. Vzhledem k tomu, že se požadavky na zabezpečení výpočetní techniky, mobilních zařízení a telefonů dramaticky zvyšují, bylo rozhodnuto vypsat výběrové řízení. Vítězem řízení se stalo řešení společnosti ESET, které z předložených nabídek nejlépe splňovalo požadavky pro skupinu ČD. Antivir ESET Secure Office Plus a DesLock Pro budou společnosti ze skupiny ČD využívat nově pro koncová zařízení v dalším 4letém období. K 1.7.2018 nahradilo stávající antivirový program  McAfee. 

Před nasazením nového řešení testovali technici ČDIS funkcionality požadované v rámci skupiny ČD, připravili manuály a podklady pro instalaci. Implementační projekt byl naplánovaný do třech etap: náhrada antiviru v rozsahu funkcionalit McAfee, šifrování disků a šifrování mobilních zařízení.

První etapa byla úspěšně realizovaná v průběhu června 2018. Technici ČDIS zajistili k 1.7.2018 výměnu antiviru u cca 5500 koncových zařízení v Českých drahách a ČDIS s minimálními dopady na koncové uživatele. Díky ověřovacímu pilotnímu provozu proběhla instalace bez problému. Výměna antiviru u zbývajících společností v rámci skupiny ČD byla realizovaná v gesci technických garantů jednotlivých společností za úzké podpory techniků ČDIS.

Navazující dvě etapy, šifrování disků a mobilních zařízení, bude probíhat v režii jednotlivých společností ze skupiny. Důvodem je individuální přístup k jednotlivým uživatelům a nutnost komunikace s vlastníky koncových zařízení, na které bude daný software instalován.